Projekt „Nietykalni” – edycja III

Gmina Miejska Przeworsk – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku, realizuje działania w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy domowej”  – edycja 2024. Projekt „Nietykalni” – edycja III. Projekt „Nietykalni” ma na celu rozwój działań profilaktycznych, mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej.

Cele projektu:
– zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy
– poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy
– zapobieganie powielaniu złych wzorców środowiskowych,
– propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich
– nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych

Działania realizowane w ramach projektu to:
1. Konkurs plastyczny na plakat w ramach kampanii przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży pod hasłem „NIETYKALNI”
2. Marsz przeciw przemocy pod hasłem „PRZEWORSKIE DZIECI PRZECIW PRZEMOCY”
3. Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w 3 blokach tematycznych

  1. Blok – warsztat profilaktyczny
  2. Blok – trening kompetencji społecznych
  3. Blok – trening kompetencji poznawczych

4. Konferencja dla nauczycieli/wychowawców
5. Indywidualne wsparcie terapeutyczne – spotkania z psychologiem dla rodziców/opiekunów, dzieci, młodzieży oraz członków rodzin zagrożonych, bądź doświadczających przemocy domowej
6. Pogadanki dla rodziców/opiekunów
7. Piknik edukacyjno –rekreacyjny „Szczęśliwe dzieci”
8. Spotkanie integracyjno- edukacyjne „Mikołaj przychodzi do każdego”

Powyższe działania przyczyniają się do zniwelowania niekorzystnych czynników na terenie Miasta Przeworsk wśród m.in., tzw. „grup ryzyka”, prowadzących do występowania przemocy domowej, a tym samym zmniejszenie liczby osób wymagających wsparcia w ramach pomocy społecznej ze względu na przemoc domową. Zaproponowane działania wpisują się w Priorytet I. Programu Osłonowego „Wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy domowej” – Rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej.

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku przystąpił do Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, który finansowany jest ze środków  Funduszu Solidarnościowego.

Celem Programu jest  zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich szans na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, poprawa funkcjonowania w środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania ich potrzeb oraz włączenie w życie społeczne.

Usługi asystencji osobistej, świadczone przez asystenta osobistego, polegają w szczególności na wsparciu osoby z niepełnosprawnością w:

– wykonywaniu czynności dnia codziennego;
– wyjściu i powrocie z osobą z niepełnosprawnością w wybrane przez nią miejsca (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe)
– załatwianiu przez osobę z niepełnosprawnością spraw urzędowych;
– korzystaniu przez osobę z niepełnosprawnością z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
– zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w części IV ust. 12 Programu finansowane ze środków publicznych. Usługi świadczone w ramach Programu mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, ale nie mogą ich zastępować.

Uczestnikiem Programu może zostać osoba, która:

  1. zamieszkuje na terenie miasta Przeworska;
  2. jest osobą z niepełnosprawnością posiadającą orzeczenie:
  3. o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo
  4. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
  5. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, albo
  6. jest dzieckiem od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  7. wymaga wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu  w życiu społecznym.

Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej ?

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem, które:

1) zostały wskazane w Karcie zgłoszenia do Programu (zał. nr 1 do Regulaminu) przez osoby z niepełnosprawnością, na rzecz których świadczyć będą usługi asystencji lub ich opiekunów prawnych, albo

2) zostały wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku i:

a) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub

b) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.

Posiadanie doświadczenia może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.

W przypadku gdy usługi asystencji osobistej mają być świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560 ze zm.), a także wymagana jest pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.                                                         

Zgłoszenie uczestników programu następuje na podstawie:

  • Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 1 do Regulaminu) (plik do pobrania), oraz
  • kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, oraz
  • oświadczenia (załącznik nr 2 do Regulaminu) (plik do pobrania).

Do dokumentów należy dołączyć:

  • Klauzulę informacyjną RODO Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla Uczestnika Projektu w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 3 do Regulaminu) (plik do pobrania);
  • Klauzulę informacyjną RODO Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przeworsku dla Uczestnika Projektu w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 4 do Regulaminu) (plik do pobrania).

UWAGA – W sytuacji, gdy dokumenty składa opiekun prawny lub pełnomocnik osoby z niepełnosprawnością, do Karty zgłoszenia do Programu należy dołączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego ustanowieniu opiekuna prawnego lub pełnomocnictwo.

Wyżej wymienione dokumenty opatrzone własnoręcznym podpisem kandydata, opiekuna prawnego lub pełnomocnika należy złożyć na piśmie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przeworsku przy ul. Krakowskiej 30, w godzinach urzędowania Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00, osobiście, za pośrednictwem operatorów pocztowych lub elektronicznej skrzynki podawczej adres skrytki:  ePUAP: /mopsprzeworsk/SkrytkaESP

Dokumenty przesłane  w postaci elektronicznej muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

W przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych – za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do MOPS Przeworsk.

UWAGA – Złożenie wymaganej dokumentacji nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem kandydata do Programu.  Rekrutacja będzie prowadzona przez Komisję Rekrutacyjną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przeworsku, zgodnie z przyjętym Regulaminem rekrutacji i udziału w Programie. (plik do pobrania)

Przyznając usługi asystencji osobistej w pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby:

  • osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
  • osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Dokumentacja rekrutacyjna przyjmowana jest od poniedziałku do piątku w terminie od 18.11.2024 r. do 10.12.2024 r. w godzinach od 7:00 do 15:00.

Osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi udziału w Programie, które zamieszczone zostały na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem: 

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

Linki:

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku informuje, iż w dniu 29.07.2024r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego − edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy  ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:
1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacjii edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

– wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
– wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
– wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
– wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji przez asystenta usługi asystencji osobistej.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu (gminy/powiatu) nie może przekroczyć kwoty 3 000 000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych 00,100).

Mieszkańcy Gminy Miejskiej Przeworsk zainteresowani uzyskaniem wsparcia, prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przeworsku, ul. Krakowska 30, 37-200 Przeworsk pod nr tel. 16-648-72-16 lub 16-648-87-50 w godzinach pracy: pon.-pt. 7:00-15:00,

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego—edycja-2025

Opieka 75 + na rok 2024 – nowy program

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku z radością informuje o przystąpieniu do realizacji nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka 75+” na rok 2024.

Gmina Miejska Przeworsk otrzymała dotację w wysokości 93 049,00 zł. Całkowita wartość 155 081,66 zł. Celem programu jest wsparcie finansowe samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w gminach do 60 tys. mieszkańców.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Państwa gmina miejska Przeworsk ma możliwość zwiększenia oferty pomocy dla mieszkańców gminy miejskiej Przeworsk powyżej 75 r. życia.

Usługi opiekuńcze są odpłatne.

Odpłatność wyliczona zgodnie z zgodnie z dochodem wnioskodawcy oraz obowiązującymi przepisami prawa lokalnego, tj. Uchwały Rady Miasta Przewoska z dnia 14 lutego 2024 r. NR LXIII/772/2024 w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, a także trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania ich wykonywania

W ramach programu „Opieka 75+” wsparciem w formie usług opiekuńczych objęte są osoby w wieku powyżej 75 lat, które po raz pierwszy skorzystają z usług opiekuńczych, osoby które wcześniej korzystały i będą go kontynuować oraz osoby, które mają zwiększoną liczbę godzin usług.

Z usług opiekuńczych będą mogły skorzystać osoby samotne (zgodnie z art. 6. pkt. 9 ustawy o pomocy społecznej) lub osoby samotnie gospodarujące (zgodnie z art. 6 pkt. 10 ustawy
o pomocy społecznej), a także te, które pozostają w rodzinie.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług opiekuńczych mogą zgłaszać swoje potrzeby bezpośrednio w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Przeworsku (pokój nr 1) lub telefonicznie 16-648-72-16, 607-974-607

„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku informuje, że Gmina Miejska Przeworsk otrzymała dofinansowanie w kwocie 318 798,72 zł na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Całkowita wartość 318 798,72 zł.

Przedmiotem umowy jest świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego na rzecz 34 opiekunów osób niepełnosprawnych i 4 opiekunów osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi w formie pobytu całodobowego.

Usługi opieki wytchnieniowej skierowana jest do opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu całodobowej, bezpośredniej opieki nad dzieckiem do 16 r. ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.

Opieka polega na czasowym odciążeniu stałych opiekunów osób niepełnosprawnych od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, a przez to zapewnieniu im czasu na odpoczynek i regenerację.

Zadanie jest finansowane ze środków państwowego funduszu celowego pod nazwą „Fundusz Solidarnościowy”, otrzymanych przez Gminę Miejską Przeworsk  od Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego.

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024

Miasto Przeworsk informuje, iż otrzymało dofinansowanie w kwocie 1 910 609,60 zł na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Całkowita wartość 1 910 609,60 zł.

Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie: o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Accessibility