Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Ze względu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą, skutki pandemii COVID-19, jak również wojnę w Ukrainie, w ocenie Departamentu Zdrowia Publicznego kluczowym obecnie działaniem jest dostarczenie kompleksowego oraz międzysektorowego wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego dzieciom niezależnie od ich sytuacji rodzinnej przez instytucje do tego powołane. Ministerstwo Zdrowia, mając na uwadze znaczenie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wdraża kompleksową reformę systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.
Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży składa się z trzech poziomów referencyjnych:
III poziom referencyjny – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej;
II poziom referencyjny – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
I wariant – Poradnia zdrowia psychicznego;
II wariant – Poradnia zdrowia psychicznego + oddział dzienny;
I poziom referencyjny
I wariant – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
II wariant – Zespół Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, jednym z podstawowych założeń reformy jest budowa sieci ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane I stopniem referencyjnym. Co bardzo ważne, pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego.
Więcej informacji: